Sıkça Sorulan Sorular

Yaz Okulu takvimini, açılması önerilen dersleri ve ücretlerini nereden öğrenebilirim? 

http://yazokulu.bilgi.edu.tr/ sayfasından 20 Mayıs 2022 tarihinden itibaren tüm detayları öğrenebilirsiniz

Yaz Okulu´nda hangi dersler açılmaktadır? 

Güz ve bahar dönemlerindeki bütün zorunlu ve seçmeli dersler Yaz Okulu’nda açılmayabilir. Öte yandan hem fakülteler hem de Yaz Okulu Koordinatörlüğü özellikle dönem içi zorunlu derslerin açılabilmesi için özel bir çaba sarf etmektedir. Ayrıca çoğunlukla online olarak verilen genel seçmeli (general elective, GE) derslerin sayısı zamanla artırılmıştır.

Yaz Okulu´nda derslerin açılması için kayıtlı öğrenci sayısı şartı var mıdır? 

Evet vardır. Bu sayılara MH ve Rektörlük tarafından kayıt işlemi sona erdiğinde karar verilecektir.

Yaz Okulu´nda en fazla kaç ders alabilirim? 

En fazla 3 ders olmak kaydıyla 21 kredilik seçim yapılabilmektedir. Öğrencinin yaz okulunda alacağı derslerle birlikte mezuniyet durumu söz konusu oluyor ise, fakülte yönetim kurulu önerisi ve Üniversite Yönetim Kurulu onayıyla en fazla 5 ders alınabilmektedir.

Kredi ücretini ödediğim dersin açılmadığı durumda ne olur? 

Yaz Okulu takviminde belirtilen 22 Temmuz 2022 tarihinde mesai bitimine kadar gelen başvurular için ödenen ücretin tamamı iade edilmektedir. İstenirse açık olan başka bir ders de tercih edilebilir ve kayıt olunur.

Yaz Okulu´nda başka bir üniversiteden ders almak mümkün müdür? 

Öncelikle ders içeriğinin BİLGİ´deki dersiniz ile örtüşmesi beklenmektedir. Baska yükseköğretim kurumlarından ders alarak ders ve kredi tanıtmak isteyen öğrencilerin, öncelikle kayıtlı oldukları fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokullarının yönetim kurullarına basvurarak, hangi üniversite, fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu veya programdan hangi dersleri almak istediklerini belirtip, alınan derslerin hangi koşullarla tanınabileceği konusunda ön karar aldırmaları gereklidir. Öğrenci, dışarıdan aldığı dersi başarıyla tamamlarsa sadece dersi geçmiş olarak kabul edilir, alınan notun genel ortalamaya etkisi olmaz.

Yaz Okulu´nda açılmayan dersler için ne yapmak gerekmektedir? 

Yaz Okulu Koordinatörlüğü’ne yeterli sayıda isimden oluşan talep dilekçesi gelirse, Koordinatörlük dersin açılması için ilgili bölüm ile özel bir çalışma yürütebilir.

Yaz Okulu´nda dersten çekilmek (withdrawal) mümkün müdür? 

Takvimde belirtilen tarihlerde ücret iadeli ve ücret iadesiz olarak derslerden çekilmek mümkündür.

Yaz Okulu´nda kayıt danışmanından onay almak gerekli midir? 

Hayır. Yaz Okulu´nda eğer onay (consent) şartı varsa sadece ilgili dersin hocasından onay almak gerekebilir. Kayıt ya da ders ekleme/bırakmak (add-drop) için onay gerekmemektedir. Yine de mevcut danışmanınızdan yaz okulu planı için görüşmeniz önemle tavsiye edilir.

Yaz Okulu´nda sınavlar nasıl olmaktadır? 

Yaz Okulu´nda not değerlendirme sistemi dersin öğretim yılı içerisinde (güz-bahar) nasıl verildiyse aynı şekilde olmak zorundadır. Örneğin normal dönemde final sınavı olan bir dersin yaz okulunda da final sınavı olmak zorundadır. Yaz Okulu’nda telafi ve bütünleme sınavı yapılmamaktadır.

Bütünlemeye kalan ders/derslerden geçme durumunda ücret iadesi nasıl olmaktadır? 

Yaz Okulu’na kayıt yaptıranlar öğrencilerin bütünleme sonuçları açıklandıktan sonra derslerden geçme durumu söz konusu olursa, ilgili öğrencilere iade başvurusu yapmaları durumunda geçtikleri derslere dair ücret iadeleri koşulsuz olarak yapılacaktır.